Niezależność w biznesie – jak dobrze prowadzić firmę?

Prowadzenie własnej firmy to świetna okazja do samorealizacji i samodzielnego stanowienie o sobie i swojej pracy. Niestety, jak pokazują statystyki aż 80% firm jest zamykanych w ciągu 2. pierwszych lat działalność. Jak tego uniknąć? Przedstawiamy najważniejsze informacje biznesowe, które pozwolą dobrze prowadzić firmę.

Najważniejszy jest dobry plan, którego poszczególne części powinny być rozłożone na konkretne ramy czasowe. Np. plan roczny, dwuletni itp. Pozwoli to na lepsze zaplanowanie działań i weryfikację ich realizacji.

Niezwykle istotne są również odpowiednie działania marketingowe. Reklama skierowana do niewłaściwej grupy odbiorców to pieniądze wyrzucone z błoto. Dlatego planując działania marketingowe dla swojej firmy, zastanów się do kogo chcesz dotrzeć i co chcesz mu przekazać za pomocą reklamy. Pamiętaj również o dobrym wyborze miejsca reklamy. W przypadku seniorów lepiej sprawdzi się ogłoszenie w lokalnej gazecie, a w przypadku młodych dorosłych i nastolatków lepszy będzie Internet.

Warto również dobrze dobierać pracowników. Niewłaściwa kadra może zepsuć całe przedsięwzięcie. Zwracaj uwagę na kompetencje i indywidualne cechy np. kelner lub barman powinien mieć wysokie umiejętności interpersonalne i być osobą przyjacielską.

Kontroluj wydatki firmowe. Chcąc dobrze zarządzać firmą, musisz wiedzieć ile i na co wydajesz. Jeśli to możliwe poszukaj również oszczędności i zrezygnuj ze zbędnych wydatków, a zainwestuj więcej w rozwój firmy lub dodatkową reklamę.


Drukuj